Installation! (faktiskt)
Hej.
Jag försöker installera det nya 8.10 på mitt befintliga XP Sp3.
Jag har hållit på ett bra tag nu både från XP och med CD-start. I båda fallen tycks Grub (är det väl) bli installerad men efter omstarten så får jag först välja O/S sedan språk, sen lägger maskinen ner. Jag får bara en blinkande cursor uppe till vänster och maskinen hänger sig helt, jag blir tvungen att bryta kraften för att få liv i den igen. Finns det ngt tips till en sugen Linux-gröngöling tro?
Jag har en P4 2.6GHz med ca 2400GB RAM ASUS moderkort.
MVH
Rolf
- logga in eller registrera dig för att kunna kommentera
Grafikkortet
rolfa!
Det verkar som om Ubuntu inte lyckas autokonfigurera ditt grafikkort eller skärmen. Testa följande: Tryck Ctrl Alt F1 samtidigt när "blinkningarna" börjar. Du ska då få fram en prompt. Logga in som ubuntu utan lösenord. Kör sedan kommandot sudo dpkg-reconfigure xserver-xorg. Efter nyssnämnt kommando kör du kommandot startx så kommer du förhoppningsvis in i X/Gnome.
Installation
Tack.
Jag mindes lite fel jag behöver/får inte välja språk längre.
Däremot kan jag trycka escape under uppstart och kommer då in på en meny där jag kan välja reconfig grafik el. likn.
Därefter hänger den sig igen.
Om jag istället väljer "C" så kommer jag till grub>. Och där finns ju en del att välja på.
Något som leder mig vidare hittar tyvärr inte jag.
Mitt grafikkort: Nvidia GeForce FX 5200 128MB
//Rolf
rolft
Bry dig inte om grub
Rolf!
Du ska göra som jag säger. Alternativt kan du göra så här:
Starta up datorn från Ubuntu-skivan. När du är inne i X/Gnome så öppnar du upp en terminal och kör kommandona:
sudo mkdir /mnt/sda5
sudo mount /dev/sda5 /mnt/sda5
sudo cp /etc/X11/xorg.conf /mnt/sda5/etc/X11
Byt givetvis ut sda5 mot rätt partition på din dator. D v s den du har installerat Ubuntu på. Starta sedan upp Ubuntu från hårddisken. Nu ska det funka.
Tack för dina snabba
Tack för dina snabba svar!
Det klart jag måste göra som du säger annars är det ju ingen idé att be om hjälp. Men det går inte som vi vill.
Jag är ju grön på det här. Jag får inte fram ngt kommandofönster t.ex
jag fick fram ngt liknande där det går att skriva kommandon. Men det börjar med "boot" och där hittas inte kärnan. Kanske anger jag fel enheter? Eftersom bara en HD är igång så bör den ju heta sda0 tänkte jag. Och CD blir kanske sda1?
//Rolf
rolft
Jaha, systemet bootar inte ens?
Rolf!
Vi får nu tänka om helt och hållet. Jag förstår först nu att du inte installerat systemet korrekt. Gör en ominstallation och se till att GRUB installeras i MBR (/dev/hda). Acceptera bara vad installationsprogrammet föreslår. Sen ska nog allt vara frid och fröjd. Glöm allt det andra jag skrivit. Gäller inte för ditt fall. Ditt grafikkort är synnerligen vanligt. D v s Ubuntu ska inte ha några problem med det.
Reinstalling
Sådärja nu sover den lille.
Jag är visst inte så bra på att vara tydlig idag.
Nej systemet går ej att installera.
Ej heller köra som live.
Från skiva (och det är inte den första ISO-filen jag bränt utan försök nr två med flera månader emellan, man blir ju matt när det inte funkar):
Från skiva:
Språkval
Install eller kör som live sak samma
Blinkande prompt.
Från windows installeras systemet men efter omstart så
hamnar jag vid prompten igen.
//Rolf
rolft
Bränningsfel eller fel på ISO-filen?
Börja med att läsa min "handledning" Hur man bränner ISO-filer m m. Det var fullständigt omöjligt att förstå att du inte kunde köra skivan live. Hur skulle du då kunna installera???
Det kan iofs vara så illa att just den Ubuntu-versionen inte utan vidare kan köras på din dator. D v s inte alla linuxsystem passar ihop med alla datorer. Testa annars att köra någon av de 10 "extondistar" som kan laddas ner gratis. De ska alla kunna köras på alla typer av datorer som har minst 512 MB RAM.
ISO = OK
Men, jag kan ju köra skivan som live CD på min LG-lap utan problem.
Visst är det obegriplig!
Men jag gjorde i alla fall en ominst på min stationära ifrån windows, (för om jag startar från skivan så blir det bara prompt) då installeras ju i alla fall en mängd filer som sen ligger däre i sin Ubuntu-mapp. Men att sen starta Ubuntu det går inte inte på ngt sätt. Visst är det mysko, särskilt för mig. Jag har ju ändå ingen särskilt konstig hårdvara tycker jag alla delar finns ju i miliontals exemplar, förmodligen ASUS P4P800 Deluxe osv. Jag har tacksamt hämtat många av dina distros och kört framgångsrikt på några andra mycket äldre maskiner. Men nu ville jag ju ha en dubbelboot på just den här som är min vardagsmaskin och då väljer jag såklart den "hetaste/mest användarvänliga" vad jag förstår. Men det går väl inte att få 3D osv på till vardags då.
//Rolf
rolft