Skip to Content

En ny fräsch version av DebEX-Debian är nu klar [090418]

Gamla DebEX-Debian LiveCD har inte uppdaterats sedan augusti 2007. Detta beroende på att originalsystemet Debian Live-CD (create your own custom Live-CD) inte har uppdaterats sedan augusti 2005. Det svåra har varit att ersätta kernel 2.6.12 (originalkerneln) med en med bättre stöd för nyare datorer/hårdvara. Det problemet har jag nu själv löst. Nya DebEX-Debian Lenny använder kernel 2.6.28 med stöd för "allt".

Det bästa med DebEX-Debian är att du själv (relativt) enkelt kan skapa ett alldeles eget Debian-system med DebEX-Debian Lenny som grund. D v s du startar upp datorn från live-skivan och förändrar allt (inkl. programinnehåll). När du är nöjd skapar du en ny ISO-fil med (i princip) ett enda kommando. Nästan lika smidigt som i PCLinuxOS och/eller exDream.

DebEX-Debian Lenny finns för gratis nerladdning.

Se en skärmdump av skrivbordet HÄR. Läs mera HÄR.

Kommentarer

Lenny

Hej Exton

Hittar det trådlösa men hur skriver jag in mitt password i så fall var har ändrat scriptet och det kommer upp en del nätverk men när jag skall ansluta så säger den att den är låst med wep hur..??

Korpen

Ps:loggar in med startx direkt utan  någon xconf vid start av skivan

Står i infon

korpen!

Det står i infon under Trådlös uppkoppling hur du ska göra vare sig du vill använda min mall (scriptet) eller Wicd.

Att du inte behöver köra kommandot dpkg-reconfigure xserver-xorg (före startx) beror sannolikt på att du har ett Nvidia-kort i datorn.

LINUX.EXTON.NET